Öğrencilikte Başarının Sırları

Merhaba!
Bu hafta bir farklılık yapmak ve öğrencilik dönemi ile ilgili bir şeyler yazmak istedim. Hayattaki en büyük amaçlarımızdan biri olan başarıyı ise bununla beraber işlemek güzel olur diye düşündüm. Yazıda bahsedeceğim her şey her zaman söylediğim gibi kendi yaptığım, uyguladığım şeyler. Harici bir şey yazmak bana doğru gelmiyor.
Tabii hemen aklınıza ‘Kendisi başarılı mı ki bize anlatıyor?’ sorusu geliyor olabilir. Cevabı tartışmaya açık bir soru tabii ki ama yazı da anlatacağım..

Hazırsanız başlayalım 😊


1.     Başarının Adını Sen Koymalısın Başkaları Değil!

Tabii ki her şeyden önce başarılı olmayı istemelisiniz ama neyde başarılı olacaksınız? Ne yaparsanız başarılısınız?? Bunlar için önce hayal etmeniz sonrasında da amaç ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekli. Bu konudaki en büyük tavsiyem başlıktan da anlayacağınız üzere kendi hedeflerinizi ve amaçlarınızı kendiniz belirmeye özen göstermeniz. Başkalarının (aile, eş, dost, hoca vs) sizin için hedef belirlemeleri size kendi varacağınız duraktan çok başka yerlere götüreceği inancındayım. Örneğin özellikle üniversitelerde başarı olarak gösterilen not ortalaması gerçekten bu kavramı yansıtan bir şey midir? İşte burada herkesin kendi amacı ve ulaşmak istediği yer buna cevap olacaktır. Aklınıza gelmiş olabilecek sorunun cevabı ise artık çok basit olmalı. Kendi amacım doğrultusunda ilerlediğim ve bu amaç için belirlediğim bazı hedeflere ulaştığım için kendimi başarılı buluyorum.

2.     Motivasyon

Tabii ki en önemli şeylerden biri bu iş için motive olmak. Bu uzun, yorucu, meşakkatli ve sonu olmayan bir yolculuk. Her bir hedefinizi başardığınızda yenilerini belirlemeniz doğal ama bunu takıntı haline getirmemekte fayda var. Kendinizi motive etmenin de en iyi yolu bana göre hayallerinizi kendinize hatırlatmanızdır. Bu hatırlatmaları olabildiğince motive edici şeylerden seçmeye çalışın. Bir müzik olabilir. Kitap okurken ayrı, ders çalışırken ayrı, yazarken ayrı, koşarken ayrı.. Her aktivitenize kolayca uygulayabilirsiniz. Çalışma ortamınıza bol bol görsel imgeler (yapmak istediğiniz işi size hatırlatacak fotoğraflar) veya cümleler yerleştirebilirsiniz. Amacınıza yönelik duvar yazılarının sizi düşündüğünüzden daha çok motive edeceğine inanabilirsiniz.

3.     Kişiye Özgü Çalışma Stili

Vaktiyle bol bol söylenen aynı materyalleri kullanın, aynı masada aynı kalemi kullanarak çalışın vs değil bahsettiğim. Herkesin anlama kapasitesi ve biçimi çok farklı. Olaylara bakış açımızda farklı. Bu yüzden başarı için en önemli koşullardan birinin kişinin kendine özgü bir çalışma stili geliştirmesi olduğuna inanıyorum. Bir yöntemi var mı bilmiyorum ama deneme yanılma metodu iş görüyor. Kimisi hocasının ağzından çıkan her kelimeyi not alır, temize çeker, ve okur kimisi de sadece ses kaydı alır onu tekrar tekrar dinler. Yöntem çok, size özel olanı bulmak ise size düşüyor. Bulduğunuz da çok rahat edeceğinizden ben eminim. Başarılı olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınızın yöntemleri siz de tutmuyorsa da ısrarcı olmamanızda fayda var.

4.     Uçuk Hayaller Kurmaktan Çekinme!

Hedefler belirlemekten bahsetmiştik. 27 yaşındayım ve hala öğrenciyim. Bunca yıllık eğitim hayatımda öğrendiğim bir şey varsa o da hayallerim ve hedeflerim ne kadar yukarıda ise onlara o kadar çok yaklaştığım. Her zaman başarılı olamayız, her yaptığımız doğru olacak diye de bir şey yok. Hedeflerinizi gerçekleştiremediğiniz durumlarda onlara ne kadar yaklaştığınızı fark edeceksiniz. Basit bir örnek ile anlatıyorum; sınava giriyorsunuz hedefiniz 100 üzerinden 60 almak ise 60 alabilirsiniz ama 61?? Bana göre imkansız hedefin kendisi ve altı mümkün, üstü ise nadiren yaşayabileceğiniz bir şans. Ancak hedefinizi 100 koyarsanız 95 almak beklenen bir şey oluyor. 95>60 sayısalcı kafası böyle işliyor. Hedef tutmadı ama yaklaştık. Peki bu durumda kendimize başarısız diyebilir miyiz? Şahsen ben demiyorum.. Son olarak hayal demişken.. Bir meslektaşım (dostum) var çok sevdiğim. Hayallerinden biri Bayern Munich futbol takımında çalışmak.. Öğrenci iken dalga geçerdim uçma diye.. Şimdilerde ise en büyük destekçisiyim.. Ben inanıyorum bir gün olacak…

5.     Sosyal Olmaktan Korkma!

Bunca şeyden bahsediyoruz ama başarılı olacağız diye hayattan da vazgeçmek en büyük hata bana göre. Kendimi başarılı gördüğüm kadar sosyal de görüyorum. Aynı mantık yine adını ben koyuyorum. Üniversite hayatımda derslerimin en yüksek geldiği dönem en yoğun (sosyal) olduğum dönemdi. Okul derslerinden arta kalan vakitte fakülte basketbol takımında oynuyor ve kaptanlığını yapıyordum (en az 2-3 antrenman/hafta), bir gün tango dersine, bir gün fotoğraf topluğuna, 2 gün dil kursuna gidiyordum. Bunların yanında mesleki veya değil, okul içi-dışı bir sürü aktivite organize etmeye ve katılmaya çalışıyordum. Bunlardan da arta kalan zamanlarımda ders çalışıyordum. O zaman fark etmiştim ki zaman kısıtlı iken insan okurken daha çok odaklanıyor ve fırsatlarını daha iyi değerlendiriyor. Çünkü başka vakti yok.. Buradaki en önemli şey tabii ki denge ve bunu belirleyecek olan yine sizsiniz..

            Bu maddeler daha da çoğaltılabilir ama yazı zaten tahminimden uzun sürdü. Umarım sizleri sıkmamıştır ve sizler için faydalı bir içerik olmuştur.

EN GÜZEL BAŞARILAR SİZİN OLSUN!

Uzm. Fzt. Abdulhamit Tayfur
Queen Mary University of London

Yorumlar