Başvuru Şartları ve Mülakat: YLSY - Part 2

Söz verdiğim gibi kaldığımız yerden devam ediyoruz arkadaşlar. Bu hafta başvuru sürecini ele alacağız. Ben 2015 YLSY Resmi Bursiyeriyim. Yine bildiğim ve yaşadığım kısımlarını aşama aşama anlatacağım. Uyarayım her aşama özünde bir evrak – belge işidir. Bu belgelerin detayına girmiyorum çünkü önceden de dediğim gibi değişebiliyor, bu yüzden yazı sonundaki yönergeyi takip etmeyi unutmayınız. Hazırsanız başlayalım.

0.     Başvuru Şartları (2017 Kılavuzdan Özet)

·      Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
·      En az 4 yıllık eğitim veren fakülte/yüksekokul mezunu olmak
·      Geçerli ve en az 70 ALES puanı
·      1987 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak
·      Yükseköğrenimi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak
·      Erkekler için askerlik durumu (muaf, yapmış olmak, tecilli olmak)
·      Uygun sağlık durumuna sahip olmak
·      Lisans genel akademik ortalaması: en az 2.50/4.00 veya 65/100

1.     ÖSYM Bilgi Güncelleme

Yukarıda yazdım ancak bazılarına önemli olduğu için tekrar tekrar değineceğim. Öncelikle bu programa lisans mezunları katılabiliyor. Her zaman olduğu gibi başvurular ÖSYM kurumundan yapılıyor. Başvuru yapabilmek için sistemde lisans mezunu olarak görünmeniz şart. Bu yüzden önce gerekli belgeler ile ÖSYM’ye gidip bilgilerinizi güncelliyorsunuz.

2.     Program Başvurusu

Bizim zamanımızda başvurular ücretsiz idi ama sanırım şu an 15 TL gibi bir ücret ile ÖSYM sitesinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için gereken 2 şart var. Biri yukarıda söylediğimiz üzere lisans mezunu olmak idi diğeri ise geçerli bir ALES puanınızın olması. ‘Dil puanı şartı yokmuş! Harika – Süper!’ dediğinizi duyar gibiyim. J Dil şartı olsa idi sanırım başvurular çok sınırlı olurdu, devlet de bunun farkında. O sonraki iş anlatacağım. Tercih yaparken lisans mezuniyetinizin uygun olduğu alanları tercih listesine ekleyerek işleminizi yapıyorsunuz. Hukuk ve mühendislik fakültelerinin çok fazla alt dalı olduğundan ötürü onlar için bu kısım çok geniş. Bizim için sadece Fizyoterapi ve Rehabilitasyon vardı. Ancak bu sene, 2017 yılında, fizyoterapistler ekstra olarak Dil Konuşma Terapisi alanında tercih yapabildiler. Kontenjanlar ise her sene değişiyor. Örneğin, 2015 yılında biz girdiğimizde kendi bölümümüzden 27 kontenjan açılmış, 2016’da açılmamış ve 2017’de sadece 3 kontenjan açılmıştı. ( 2017 Dil Konuşma Terapisi - 13 kontenjan açılmış.)

3.     Mülakat – Sözlü Sınav

Gelelim en can alıcı, başvuru yapanlardan en çok soru aldığımız kısıma. Tahmin edeceğiniz üzere ilk ve en büyük heyecanın yaşandığı kısım bu aşama.


Mülakat için her zaman bölümler için belirlenen kontenjan sayılarının 3 katı kadar öğrenci çağrılır. Yani herkesin %33 kazanma şansı vardır. Örneğin bizim için bu 27X3=81 kişi idi. Yani ALES puanınız ile sıralamada bu rakamın içine girebiliyorsanız mülakata çağrılıyorsunuz. Hatta ilk elenmeler buralardan başlıyor, bazı insanlar mülakata dahi girmeden bu işi bırakıyor. İşte bu sebeple bu işi yapmaktan emin değilseniz lütfen tercih yapmayın, bu şekilde vazgeçenler yüzünden gerçekten istekli kişiler mülakata girememiş olabiliyor. Peki siz mülakat için hak kazandınız ve girmeye de çok niyetlisiniz. Ne yapmanız gerekiyor?

Mülakat yerinize size verilen tarih ve saatte zamanında varmanız, sıranız gelene kadar size gösterilecek yerlerde beklemeniz gerekiyor. Mülakata gitmeden yine bazı evraklar hazırlamanız gerekiyor. Bunun amacı mülakata girmeden hemen önce jürinize sizin evrakınız, onların sizi önden bir tanıması için veriliyor. İsminiz çağrıldı ve girdiniz..

En çok soru dedim ama kastım şu idi pek çok kişi tarafından tek bir soru yöneltiliyor aslında: Ne soruyorlar, mesleki soruyorlar mı, ders çalışalım mı!?
İşte cevabım: Bilmiyorum! arkadaşlar. Bu kısım için henüz kimseye net bir cevap vermedim, vermeyi de tercih etmiyorum. Çünkü programa girdiğiniz yıl, girdiğiniz gün, girdiğiniz jüri, jürideki insanların ilgisi – karakteri – dikkat ettikleri noktalar ve tabii ki sizin öz geçmişiniz, haliniz, tavrınız, giyiminiz, üslubunuz (bence en önemlisi) gibi pek çok değişkeni içinde barındıran inanılmaz bir durum. Benim gibi başka bir bursiyere sorsanız çok başka şeylere dikkat çekebilir. Sonuç olarak kimse bu kısmı net olarak kestiremez, her şey olabilir. Benim girdiğim sene aynı gün aynı jüride giren insanların dahi yaşadıkları sözlü sınavlar birbirinden çok farklı idi. Ancak aşağıdaki görselde kılavuzda belirtildiği şeklini görebilirsiniz.

Tabii hiç tüyo vermeyecek de değilim. Birincisi, beden diliniz ve üslubunuz çok kritik. Bu konuda üzülerek söylüyorum benim fikrim yeni nesil, arkadaşları yerine teknoloji ile oynayarak büyüdüğü için iletişim kurmakta inanılmaz zorluk çekiyor. Nasıl iletişim kuracaklarını, kurmaları gerektiğini bilmiyorlar. Bu kısma girmeyeyim ayrı bir yazı konusu olur bu. J İkincisi her mülakatın can alıcı bir sorusu olur bu soruyu yakalayıp tatmin edici bir cevap vermek gerekiyor. Benim sorumun ‘Seni biz neden  hoca yapalım?’ olduğunu düşünüyorum. Bana göre bu soruya verdiğim cevap en kritik andı..

Sorular herkes için farklı olsa da, mülakatta ana amaç herkes için aynı; bu öğrenci yurt dışına gönderilmek ve oradaki zorlu eğitimi başarıyla bitirebilmek için yeterli mi? Eğitimini bitirip ülkesine dönmek ve ülkesi için hizmet etmek için istekli mi? Size mülakatta sorulacak soru ‘Neden seni gönderelim bu kadar başvuran içinden?’ de olabilir, ‘O kadar sene yurt dışında yalnız kalacaksın, evin tek çocuğuymuşsun, annenler seni çok özlemez mi?’ de olabilir J. Ancak dediğim gibi bu soruların ana amacı; siz gerçekten istekli misiniz, akademisyen olmak ve kendinizi bu işe bir nevi adamak istiyor musunuz, bunu anlamak. Sonuçta bu program çoğu kişi için bulunmaz bir fırsat, ancak devletin de gönderdiği kişilerin kalitesinden ve istekliliğinden emin olması gerekiyor; bunun için de mülakatta bunları ölçmeye yönelik sorular tabii ki kaçınılmaz.

4.     Mülakat Sonrası

Mülakat bittikten sonra uzun bir bekleyiş evresi olabilir. Açıklanma tarihi yıldan yıla değişiyor, kesin bir süresi yok maalesef. Mülakattan sonra ALES, sözlü sınav ve not ortalaması puanlarınız belli yüzdeler ile harmanlanıyor, ve YLSY puanınızı elde ediyorsunuz. Bu puan ile öğrencilerin sıralaması belirleniyor. Bu puanların yüzdelerine aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz;Gelecek hafta yurt içi üniversite tercihlerine ve kefaletname işlerine değineceğim.

Haftaya görüşmek üzere J

Uzm Fzt Abdulhamit Tayfur
Queen Mary University of London

Konu hakkındaki tüm resmi kılavuz, tebliğ, yönetmelik ve kanunlara ilişkin içeriklere ve bilgilendirmelere http://yyegm.meb.gov.tr/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar