Sıradaki Hedef Ne?

Herkese Merhaba

2017 yılının son yazısı ile karşınızdayım. Konumuz ise bu sefer bambaşka.. Sizlere bu bloga nasıl başladığımdan, kendime ne gibi hedefler koyduğumdan biraz bahsetmek istiyorum.

Blog ile bu kadar uğraşıp ilk kez blog ile ilgili yazmak biraz garip geldi açıkçası 😊

2012'de üniversite öğrencisi iken liseden en yakın arkadaşlarımın gazı ile açmıştım blogu. İlk ay hemen 2 yazı patlatmış ve sonra yıllar süren bir suskunluğa bürünmüştüm. O zaman anlamıştım ki mesele blog açmak değil, onu sürdürülebilir hale getirmekmiş..

Bundan yaklaşık 1 yıl önce 2017 yılının başında içimdeki yazma ve paylaşma aşkı canım babam ve eşim tarafından tekrar uyandırıldı. Ancak bu sefer her şey farklıydı.. 

Kendime burası ile ilgili sözler verdim. Bu işi yapacaksam adam gibi yapmalıydım. İlk sözüm artık blogu devamlı kılabilmekti. Bunu kendimi kanıtlamak için bir hedef olarak koydum. Başarabilirsem bir sonraki hedefim tabii ki daha büyük olacaktı.

Tek başına gerçekleştirebilmek için çok zor bir hedef inanın. Mesleki üst düzey konularda bilimsel ve tecrübe içerikli yazıları düzenli ve organize çıkarmak gerçekten zor bir iş. Blog sahibi veya benzeri siteleri olan arkadaşlarım ve meslektaşlarım beni çok iyi anlayacaktır.

Yılmadan - usanmadan- üşenmeden emek verdiğim bu işi siz değerli okuyucularım taçlandırmış bulundurmakta. Nasıl mı? Birazcık istatistik vermek istiyorum sizlere.

2012 - 2 yazı
2017 - 46 yazı 
Totalde 48 Yazı (Bu yayın ile 49): Hedefim 50 yayına tamamlamak idi, 1 yazı da nazar boncuğumuz olsun 😊  

Bu içeriklerin 41 tanesi şahsıma, kalan 8 tanesi konuk yazarlara aittir.

İçerikleri genelde 3 ana grupta hazırlamaya çalışıyorum. Bunlar;
1. Hayata dair yazılar 
2. Tecrübe aktarımı ve bilgilendirmeye dayalı mesleki yazılar
3. Bilimsel makale çevirileri için hazırlanan infografikler
Şimdi gelelim esas kısıma yani sizlerin taçlandırdığı kısım;
(26.12.2017 23:59'a kadar - Okunma istatistiklerine bu yazı dahil değildir)

Toplam Görüntüleme Sayısı: 62276

Ana Sayfa Görüntüleme Sayısı: 7862
Yayınların Okunma Sayısı: 54414
Bir yayın için ortalama okunma sayısı: 1134 (54414/48)

Genel olarak bir sıkıntımız olan 'okuma' eylemini düşündüğümüzde yeni bir blog için bu ortalama gerçekten çok harika. Siz değerli okuyuculara ilginiz ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Peki şimdi sıradaki hedefim ne? 

Kendi alanımla ilgili yazılar yazmak blogun hitap ettiği kesimi haliyle biraz daraltıyor. Yeni yıl ile beraber domain yaparak blogun ismini değiştirip (mümkünse siteye çevirerek), daha genel bir isim ile daha çok yazar ile çalışabilmeyi daha geniş kesimlere hitap edebilmeyi hedefliyorum.

2018 başında bu format değişimini hallettikten sonra bir afiş ile yazar ilanına çıkacağım. Detaylı bilgiler ve şartlar o yayında yer alacak.

Bu süreç tahmin ettiğimden biraz daha fazla sürebilir o yüzden yayınlara da bir yandan devam edeceğim, durmak yok..

Bu yılı da iyi-kötü bir şekilde geride bırakıyoruz. Gelecek yeni yıl(lar)ın herkese mutluluk, huzur, başarı ve bunlar için gereken daha çok okuma-sorgulama-düşünme-yazma-üretme aşkı getirmesini dilerim.

Yeni Yılınız Kutlu Olsun 🎊   🎉

Uzm Fzt Abdulhamit Tayfur
Queen Mary University of London

Yorumlar

Yorum Gönder