Üniversite Tercihleri ve Kefaletname: YLSY - Part 3

Merhaba arkadaşlar bu hafta mülakat sonrası süreçlere yani üniversite tercihlerine ve kefaletnameye değineceğim.

Mülakat sonrasına hatırlayacağınız üzere bir önceki yazıda kısaca değinmiştik. Sonucunuz açıklandı ve siz geçtiniz. YLSY puanınızı ve tercih yapmak istediğiniz alanlardaki sıralamanızı elde ettiniz. Artık sırada bütün bu işler bittikten sonra, yani yurt dışına gidip master-doktora programınızı (ya da ikisinden biri duruma göre değişebiliyor) bitirip döndüğünüzde çalışmaya başlayacağınız üniversiteyi seçme zamanı.


Hatırlatma: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında 2015’de 27 kontenjan (bizim senemizde) açıldığını söylemiştik. 2016’da açılmadı ve 2017’de açıldı dediğim 3 kontenjan iptal edilmiş. (Mülakata girenler olduğunu da duymuştum, bu yazıdan önce bana ulaşan linkleri kontrol ettiğimde kontenjanları görememiştim ama bu yazıdan sonra mülakata giren arkadaşlar bana ulaştı. Ortada bir karışıklık olduğu belli ama sıkıntı yok, güzel bir haber J ) 2017’de fizyoterapistler Dil Konuşma Terapisi’nden açılan 13 kontenjan için şanslarını denediler, sonuç bekliyorlar.

Üniversite tercihlerinde bana göre 2 önemli püf nokta var. İlki tabii ki İLETİŞİM, diğer kazananlarla iletişime geçmeniz çok önemli bir adım olacaktır. İkincisi ise riske girmemek. Tercih haklarınızı sonuna kadar ve akıllı kullanın. Bu niye önemli? 2015’de 27 kontenjandan 5 tanesi boş kaldı arkadaşlar. Yani kazanan meslektaşlarımızdan bazıları tercih yapmadığı ya da yanlış tercih yaptığı için baştan elendiler. Son 2 yıldır kontenjan açılmadığını veya çok az açıldığını da hesap edersek o boş kalan 5 kontenjan eminim ki sizler için de çok büyük önem kazanmıştır.

Konunun diğer bir önemli kısmına da hemen değinip sıradaki aşamaya ilerlemek istiyorum. Bu üniversiteler dönünce zorunlu hizmetimizi yapacağımız üniversiteler. Devlet bizi yetiştirip geri kendi üniversitelerine yerleştiriyor ki vatana millete bir faydamız dokunsun. Bu zorunlu hizmetin görev süresi de şöyle belirleniyor: Yurt içinde geçirilen eğitim süresinin aynısı + yurt dışında geçirilen toplam eğitim süresinin 2 katı kadar zorunlu hizmete tabi oluyorsunuz. Eğitim süresi de şu demek: Yurt içi veya yurt dışı dil kursu, master ve doktora eğitim süreleriniz (burs aldığınız süreler).

Örneğin;

6 ay yurt içi dil kursu        X 1 = 6 ay
4 ay yurt dışı dil kursu      X 2 = 8 ay
1 yıl master                          X 2 = 2 yıl
3 yıl doktora yaptınız.       X 2 = 6 yıl

Döndüğünüzde 9 yıl 2 ay zorunlu hizmete tabisiniz J

Tercihinizi akıllıca yaptınız ve yerleştiniz. Sırada MEB’in sizden belli bir süre içinde (genelde 10 iş günü) hazırlayıp teslim etmenizi istediği evraklar var. Neler olduğuna aşağıdaki görselden bakabilirsiniz. Her biri ayrı ayrı önemli, hepsi tam olmak zorunda, zamanında teslim edilmeliler ama aralarında en yabancı olduğumuz KEFALETNAME.
Arkadaşlar ilk yazımızda devletin bir öğrenci için yaptığı ortalama harcamaya ve detaylarına değinmiştik hatırlarsanız. Kefaletnamenin temel amacı bu yatırımı güvence altına almak. İçeriği sürekli güncellenebilir bir belge. Yani 10 yıl önceki ile şimdi ki arasında incelendiğinde epey fark bulunabilir. Her yaşanan duruma özel olarak güncellemesi yapılabiliyor. Bunun sebebi daha önceden yapılan suistimaller diye düşünüyorum. Bir öğrencinin yapacağı kurnazlık herkese mal oluyor kısacası J. Yönergede kefaletname bölümü detayları ile çok ince bir şekilde açıklanmış durumda. 2 kefile ihtiyacınız var. Kefillerin nasıl olması gerektiği vs hepsi kılavuzun içerisinde yazıyor. Noter huzurunda hazırlanan bir evrak. Master ve doktora için ayrı ayrı iki tane hazırlanması gerekiyor. Kefillerinizin master için 45.000 doktora için 60.000 pound (2015 bizim senemizde İngiltere için) totalde 105.000 gibi bir meblağ için kefil olması gerekiyordu. Dilerseniz önce sadece master için yapabilir, doktoraya başladığınızda da doktora için yapabilirsiniz; ya da ikisini aynı anda yapıp kafanızdan kefil bulma derdini silebilirsiniz. Şehirden şehre az biraz değişse de aynı anda düzenlendiğinde bu evrakların 1000 Tl'yi bulabilecek bir noter masrafı var ve bunu siz ödemek zorundasınız. Bu bazı insanlara fazla gelebilir ve ayrı hazırlamak isteyebilirler. Benim naçizane tavsiyem aynı anda hazırlamanız. Çünkü ayrı ayrı hazırlayınca iki iş oluyor, sonra siz yurt dışında olabilirsiniz daha uğraştırıcı olabilir, kur artıyor kar edeceğim derken zarar da edebilirsiniz. Daha da önemlisi ikinci seferde tekrar kefil bulmak zor olabilir.  

Son olarak kısaca geri dönmeme ve başarısızlık durumlarında, size yapılan yatırımın miktarı belli bir faizi ile yıllara taksitlendirilerek geri alınıyor. Zaten bütün bu kefaletname işlemlerinin amacı da geri dönüşünüzü bir nevi güvence altına almak. Bakanlığımız bu geri dönme konusunda çok hassas çünkü bizleri ülkeye hizmet edelim diye yetiştirmek için yolluyorlar. Ancak bunun dışında öğrenci mağdur olmasın, gereksiz yere tazminata düşmesin diye de çokça çaba sarf ediyorlar.

Eğer 3 yazıdır anlatılan tüm aşamaları geçtiniz ve evraklarınız eksiksiz ve zamanında tamamlayıp teslim ettiniz ise yine kısa bir süre bekliyorsunuz. Size MEB’den bir mail gelecek. Her şey yolunda ise;

Tebrikler artık siz de bir Resmi Bursiyersiniz J

Ancak sanmayın ki bitti, asıl süreç yeni başlıyor ama önce bir ara verelim isterseniz. Buraya kadarki kısımları düşünme fırsatı tanıyalım. Merak etmeyin seri devam edecek.. Tabii isterseniz J

Haftaya başka bir içerikle görüşmek üzere J

Uzm Fzt Abdulhamit Tayfur
Queen Mary University of LondonKonu hakkındaki tüm resmi kılavuz, tebliğ, yönetmelik ve kanunlara ilişkin içeriklere ve bilgilendirmelere http://yyegm.meb.gov.tr/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar